ZAJĘCIA MUZEALNE DLA NAJMŁODSZYCH

 

Zajęcia literacko-plastyczne.

O czym ptaszek śpiewa? Co słonko widziało? Co Janek robił w szkole? Na te i na inne pytania odpowiedź znajdziemy czytając wspólnie najpiękniejsze wiersze i bajki Marii Konopnickiej dedykowane dzieciom. Przez gry, zabawy i niespodzianki nauczymy się jak wyrazić świat ukryty w utworach poetki – gestem, rysunkiem, słowem — oraz rozbudzimy zamiłowanie do poezji, wrażliwość i wyobraźnię. Zajęcia przygotowane są w oparciu o najciekawsze utwory poetki napisane dla dzieci. Dotyczą zwyczajów, zmieniających się pór roku, piękna przyrody. Tematyka zajęć dostosowywana jest bezpośrednio do oczekiwań zgłaszających się grup. {Kiedy Maria była małą dziewczynką} Razem przenie

przeniesiemy się do lat dziecięcych Marii Konopnickiej. Poznamy jej dom, jej rodzinę i opiekunkę Anusię. Dowiemy się jak minęło jej beztroskie dzieciństwo w Suwałkach. Czym się bawiła, gdzie spacerowała i jakie bajki opowiadała jej ukochana niania.

W świecie baśni i krasnoludków.

Czy krasnoludki są na świecie? Oczywiście, że tak. Przekonacie się o tym poznając najpiękniejszą baśń Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” oraz jej bohaterów narysowanych przez króla polskich ilustratorów Jana Marcina Szancera. Już nigdy nie pomylicie naszych krasnoludków, króla Błystka, Koszałka Opałka, Podziomka, Modraczka, z siedmioma krasnoludkami z baśni „O śpiącej królewnie”, lub Smerfami. Dowiecie się co lubił najbardziej Sikorek, jak wolny czas spędzał Pietrzyk, kim byli Mikuła i Pakuła.

Gry i zabawy w Zaułku Krasnoludków.

W trakcie zajęć, które prowadzone są w ogrodzie przeniesiecie się do beztroskich lat dzieciństwa Marii Konopnickiej, spędzonych w Suwałkach. Poznacie gry i zabawy, w które bawiły się dzieci sprzed niespełna dwóch stuleci. Towarzyszyć Wam będą krasnoludki, które w ogrodzie ukryły skarb króla Błystka. Może to Wam uda się go odnaleźć.

Suwalszczyzna w drodze do niepodległej.

W roku 100-lecia odzyskania niepodległości zapraszamy do naszego muzeum na zajęcia poświęcone wydarzeniom związanym z odzyskaniem niepodległości przez Suwalszczyznę. Przygotowaliśmy dla Was opowieść o niezwykłych ludziach, ich odwadze i poświęceniu, o trudnej drodze Suwalszczyzny do Niepodległości. Zajęciom towarzyszy wyjątkowy film, opowiadający ważną historię sprzed stu lat, którą powinien poznać każdy suwalczanin.

 

DLA STARSZYCH

 

Pół żartem, pół serio o Marii Konopnickiej – quiz.

Jak z uśmiechem poznać życie i twórczość najbardziej znanej suwalczanki? Ile piękna i wrażliwości kryją jej wiersze? Czy jej utwory są dziś aktualne? Jaka była? Co kryły jej myśli? O tym wszystkim dowiecie się biorąc udział w nietypowym quizie, w którym będziecie musieli zaangażować wszystkie swoje zmysły, wytężyć myśli i koniecznie mieć dużo humoru. Sami odkryjcie i opowiedzcie historie suwalczanek Historia to nie tylko daty, bitwy i suche fakty, ale też codzienność, anegdoty i opowieści o zwyczajnych ludziach. Historyk to trochę detektyw. Musi umieć znaleźć informacje i je właściwie odczytać. Na naszych zajęciach pozwolimy wam dotknąć historii. Sami będziecie wertować stare gazety, przeglądać fotografie, czytać wspomnienia sprzed lat. Dowiecie się jak kiedyś żyło się w Suwałkach, gdzie spędzano wolny czas, jaka była szkoła, na co mogła pozwolić sobie młodzież, a co było zakazane; jaka była moda. Co więcej, odkryjecie to sami…

 

MEGA GRY PLANSZOWE DLA WSZYSTKICH

 

Rzuć kostką — gra planszowa „Z Marią Konopnicką spacerem po XIX-wiecznych uliczkach Suwałk.”

Jakie były Suwałki, gdy mieszkała tu Maria Konopnicka? Gdzie pracował jej tata? Gdzie chodziła na spacery? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi rzucając kostką, poznając Marię i dobrze się bawiąc.

„Z Suwałk do Belwederu” — gra planszowa O Aleksandrze Piłsudskiej ze Szczerbińskich.

Kto wie, że żona Józefa Piłsudskiego była Suwalczanką i mieszkała na ulicy Gałaja? Nasza Ola Szczerbińska w Suwałkach spędziła dzieciństwo, tu ukończyła gimnazjum, a gdy wyruszyła w dorosły świat z odwagą i bez lęku walczyła o wolną Polskę. U boku Józefa Piłsudskiego działała w konspiracji i brała udział w wielu niebezpiecznych akcjach. Po odzyskaniu niepodległości stała się pierwszą damą Rzeczypospolitej. Naprawdę to niezwykła postać i koniecznie powinniście ją poznać.

Co każdy suwalczanin wiedzieć powinien? – zajęcia z okazji 300-lecie miasta Suwałk
Mija 300 lat od nadania naszemu miastu praw magdeburskich. Zapraszamy na zajęcia, dzięki którym historia nie będzie tak daleka, a to co było dawno dawno temu będzie Wam już znane.

Gra memo: Patroni suwalskich ulic – kim byli?

Gra planszowa: Historia najdłuższej ulicy w mieście.

Muzeum czynne: od wtorku do piątku w godzinach 8.00–16.00; w soboty i niedziele w godzinach 9.00–17.00.
Grupy prosimy zgłaszać z dwudniowym wyprzedzeniem.
Muzeum im. Marii Konopnickiej ul. T. Kościuszki 31; 16-400 Suwałki; tel. 87 566 41 33; e-mail: konopnicka@muzeum.suwalki.pl