Wspólne działania muzealników z Suwałk, Alytus i Łoździej

Muzeum Okręgowe w Suwałkach rozpoczęło realizację projektu „Cross border poetry – painting that speaks” – „Poezja transgraniczna – malowane słowami”, dofinansowanego ze środków programu Interreg Litwa-Polska.

Głównym beneficjentem jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach, a partnerami są: Muzeum w Alytus oraz Muzeum w Łoździejach.

Realizacja projektu ma na celu zwiększenie zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa historycznego i kulturowego w turystyce zagranicznej i obejmować będzie działania w związane z odkrywaniem wspólnych walorów kulturowych, w tym dziedzictwa literackiego i poezji – Marii Konopickiej, Anzelmasa Matutisa, Salomėi Nėris, Motiejusa Gustaitisa.

Jednym z najważniejszych działań w ramach projektu będzie stała wystawa w Muzeum im. Marii Konopnickiej poświęcona życiu i twórczości poetki. Będzie to opowieść o niezwykłej kobiecie i poetce, która stała się ikoną swoich czasów i do dziś jej poezja stanowi kanon literatury europejskiej. Wystawa bez wątpienia zaskoczy zwiedzających najnowocześniejszymi rozwiązaniami wystawienniczymi (ciekawą aranżacją, scenografią, multimediami, wykorzystaniem techniki pepper’s ghost) oraz wielopłaszczyznową narracją, która pozwoli na indywidualne odkrywanie poetki.

Ponadto w ramach projektu odbędą się trzy transgraniczne, integracyjne imprezy plenerowe, obejmujące warsztaty, animacje i konkursy dla rodzin z dziećmi: w Suwałkach – Spotkanie w Ogrodzie Baśni (8 sierpnia 2020), w Alytus – Festiwal Natura i Radość (3 października 2020), w Łoździejach – Święto transgranicznego listu. List w Łoździejach (24 października 2020).

Efektem wspólnym działań wszystkich partnerów będzie opracowanie trasy turystycznej prowadzącej z Alytus przez Łoździeje do Suwałk, poprzez miejsca związane z dziedzictwem literackim oraz utworzenie aplikacji na telefon pozwalającej na poznanie tych miejsc.

Działaniami partnerów projektu będzie modernizacja sali edukacyjnej i wystawy w Muzeum Anzelmasa Matutisa w Alytus oraz przygotowanie instalacji plenerowych i nowych programów edukacyjnych w Łoździejach i w Alytus.

Projekt jest realizowany  w okresie od czerwca 2020 do marca 2022 roku.

Łączna wartość projektu wynosi 752 598,70 EUR, w tym dofinansowanie zadań realizowanych przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach  357 853,03 EUR.

Nr projektu Lt-PL-4R-280 „Cross border poetry – painting that speaks” – „Poezja transgraniczna – malowane słowami”.

Link do strony instytucji zarządzającej projektem:

https://lietuva-polska.eu/pl/interreg.html

Link do stron partnerów projektu:

Muzeum w Alytus

https://www.alytausmuziejus.lt/tema/interreg-projektas-pasienio-poezija-kalbantis-paveikslas/

Muzeum w Łoździejach

http://www.lazdijumuziejus.lt/en/igivendinami-projektai