MUZEUM w SUWAŁKACH Presents

1902 – TAJEMNICZA KARTA POCZTOWA MARII KONOPNICKIEJ. Część II

Kilka dni temu opowiedzieliśmy o karcie pocztowej, wysłanej przez Marię Konopnicką do córki Zofii Królikowskiej. W ostatnim akapicie kartki z 14 VI 1902 r. poetka postawiła intrygujące pytanie: „A jak stoi twoja sprawa?”

I o tym Wam dzisiaj opowiemy.

Sprawa dotyczy sytuacji rodzinnej Zofii. Otóż, jej męża Bolesława Królikowskiego, którego poślubiła 10 lipca 1890 r., dotknęła ciężka choroba psychiczną.  Konopnicka traktowała zięcia z ogromnym współczuciem. W liście 12 III 1901 r. do Elizy Orzeszkowej napisała: „Mąż mojej Zosi, urzędnik na kolei wiedeńskiej, skutkiem przepracowania uległ nieuleczalnemu pomieszaniu zmysłów.”

W listach do córki Konopnicka wyrażała troskę i zmartwienie, była pełna niepokoju o ich sprawy rodzinne. Otaczał córkę wsparciem, dobrym słowem, często oferowała pomoc finansową.

Bolesław Królikowski zmarł 15 listopada 1902 r. roku. Był to niezwykle ważny dla poetki czas, obchodziła wówczas jubileusz 25-lecia pracy literackiej, na który cień położył stan

to stan zdrowia męża córki Zofii i kłopoty rodzinne.

(mw)